Ozon atmosferde doğal olarak bulunan bir gazdır.Her ozon molekülü  üç oksijen atomundan oluşan bünyesinde yüksek enerji barındıran bir kimyasal bileşiktir O3’ün, O2’ye göre çok güçlü anti-oksidan etkisi vardır. Simgesi O3 olan ozon keskin kokulu, solunumu tehlikeli, mavi renklidir. İsmi Yunanca koklamak manasına gelen ozein’den gelir.Ozon, içinden elektirik kıvılcımları geçirilen havada kokusu yüzünden ilk kez 1781’de Van Merum’un dikkatini çekti. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında yeniden keşfederek “ozon” adını verdi.(Kuleli ve Gürel,1991) Marignac,Becqurel ve Fremy tarafından incelenerek yapısı açıklandı; Saretin araştırmaları sonucu formulü bulundu.

Yoğunluğu 1,66’dır. Erime noktası -193 °C’dir. -112 °C sıvılaşarak indigo mavisi renginde son derece kararsız bir sıvı verir.

Ozon doğada çok az bulunan oksijen atomu allotropudur.  Tedavide  üç oksijen atomundan yalnızca biri aktif olur,öbür ikisinin normal oksijen molekülü olarak açığa çıkması, tedavi sonrası oluşan atıkların bedenden tehlikesizce temizlenmesinde kullanılır.

Ozonun bu çok kuvvetli oksitleyici ve bakteri öldürücü niteliklerinin olması dolayısıyla sağlık dışında, havanın temizlenmesi, sulardaki mikropların öldürülmesi ve atık maddelerin temizlenmesi, içme sularının arıtılması, kötü kokulu gazların kokularının giderilmesinde,  kumaşların, mumun, nişastanın, fildişinin ve kağıtların ağartılması, şarabın, odunun, naylon, poliester, selüloz asetat eskitilmesi,kurutucu yağların hazırlanması, gıda sanayinde kullanılır.

 

Facebook IconYouTube Icon